Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Záverečná správa za rok 2014

Publikované 29.01.2016 v 16:05 v kategórii Záverečné správy, prečítané: 123x


Rok 2014 sa niesol, tak ako i predchádzajúce roky, v duchu pomoci druhým – sociálne i materiálne slabším rodinám, jednotlivcom i skupinám.

Osobitnú pozornosť si ako každoročne zaslúžila i najmladšia skupina našej spoločnosti – deti a mladí ľudia. Venovali sme sa však všetkým bez ohľadu na vek, pohlavie či rasu v oblastiach humanitárnej, sociálno- a duchovno-poradenskej, výchovno-vzdelávacej i voľnočasovej.

Zorganizovali sme niekoľko zbierok šatstva, obuvi a iných materiálnych vecí, ktoré potom putovali ľuďom v núdzi.

Na školách sme prezentovali program Free teens, v rámci ktorého sa venujeme prevencii v oblasti negatívneho sexuálneho správania mladým ľuďom vo veku 12 rokov a starším, ich rodičom, učiteľom a pod.

V rámci voľnočasových a výchovno-vzdelávacích aktivít sme sa venovali deťom – organizovali sme pre nich počas školského roka tvorivé dielne, hru na klavír, vyučovanie a doučovanie anglického jazyka – tu všade mohli deti rozvíjať svoje nadanie a talenty.

Detské výtvarné práce boli prezentované na výstave pri príležitosti kulúrno-spoločenského podujatia Gorazdovho dňa.

Pre ľudí v domovoch dôchodcov – v Nitre na Zobore a v Nitrianskej Strede a na sv. omši Starokatolíckej cirkvi deti vystúpili s vianočným pásmom piesní a básní, ktoré mnohých poslucháčov dojalo k slzám.

Počas letných prázdnin sme zrealizovali dva letné tábory pod názvami Malý princ a Malý cestovateľ. Deti okrem zábavy získali nové priateľstvá, naučili sa veľa o vzdialených krajinách celého sveta i o mravných a morálnych zásadách zdravého a čistého životného štýlu.

Podarilo sa nám získať grant od Nadácie Orange na podporu projektu Mami, oci, chcem byť rytier! – tu sa naši dobrovoľníci, deti i na mieste oslovení ľudia zapojili do upratovacej a zveľaďovacej akcie na Zobore pri Svoradovom prameni a na Dražovskom kostolíku. Mali tak možnosť uvedomiť si hodnotu našej prírody a vzájomných i medzigeneračných vzťahov. Starší dobrovoľníci z radov vyskoškolákov si vyskúšali napísanie vlastného projektu a veríme, že tento rok sa nám podarí niektoré zrealizovať.

Pracovali sme i na poli každoročných a dlhodobých spoločensko- a duchovno-kultúrnych podujatí zameraných na všetky vekové skupiny – v rámci podujatia Gorazdov deň a samostatne pre deti Hľadanie Gorazdovho pokladu.

Činnosti RRSG zabezpečujú dobrovoľníci o.z. RRSG. Prostriedky nevyčerpané roku 2014 budú použité v súlade so stanovami a poslaním RRSG v nasledujúcom období.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?