Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Ako dopadol projekt Na zdravie!

Publikované 01.06.2016 v 09:32 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 138x

Dni zdravia 2016 v Nitre sa konali pod záštitou mesta Nitry. Aj občianske združenie Rytiersky rád sv. Gorazda sa tento rok zapojil so svojimi prednáškami o zdraví. Program, ktorý bol pre verejnosť pripravený, bol zameraný na psychické, fyzické a duchovné zdravie človeka.

Komplex týchto troch zložiek je dôležitý pre správne fungovanie a rozvoj človeka, ktorý chce žiť plnohodnotným životom.

Prednáška zameraná na duchovné zdravie človeka, ThDr. Augustínom Bačinským, bola rozoberaná z pohľadu hľadania problému všetkých chorôb. Ako povedal ajhlbinný psychológ Carl Gustav Jung hovorí, že podstatou všetkých problémov, teda i nášho zdravia, je duchovný problém.

Otázky, ktoré boli počas prednášky predložené poslucháčom boli aj typu: čo je duchovný stres?Človek je duálnou bytosťou (má zložku telesnú i duchovnú). Otázky, ktoré boli počas prednášky predložené poslucháčom boli aj typu: čo je duchovný stres a čo je jeho spúšťačom? Čo je to existenciálna úzkosť a úzkosť zo smrti?

Čo je príčinou našich problémov a ako je možné ich riešiť...

Medzi duchovným a fyzickým telom existuje činnosť dávania a prijímania (interakcia). Fyzické telo dodáva Duchovnému telu element vitality a Duchovné telo dáva fyzickému telu duchovný element.

Spôsob, akým môžeme vyliečiť naše telo aj ducha, bol prednesený práve v tejto prednáške.

MUDr. Jaroslav Kytlic nadviazal na túto prednášku a zameral sa na škodlivé vplyvy okolitého sveta, zlé stravovacie návyky a ako toto všetko ovplyvňuje naše životy po fyzickej, no aj duchovnej stránke. Poukázal na možnosť využívania našej intuície, ak ju máme správne rozvinutú, na správne stravovanie. K zdravému stravovaniu patrí aj zdravá príprava jedla. Čerstvo zomletá celozrnná múka, nezbavená otrúb, je pre naše telo dôležitou zložkou, nakoľko obsahuje veľa vlákniny, minerálov, stopových prvkov,...

Psychickému zdraviu sa venoval Mgr. Richard Vereš. Prednášky sa zúčastnili predovšetkým mladí študenti. Nosnou témou bolo uvedomenie si slobodného žitia našich životov a kto je za ten náš život zodpovedný. Prednáška sa uskutočnila v dvoch cykloch. Prvá časť bola zameraná na teoretické oboznámenie sa s problémom a druhá už bola „praktickejšieho“ rázu, kedy sa mohli zapojiť do diskusie a overiť si, či správne pochopili tému.

Ďakujeme všetkým prednášateľom. Vážime si ich čas, ktorý si pre nás rezervovali a pripravili sa na tento deň. Určite bol veľkým prínosom pre všetkých poslucháčov.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?