Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Ako vznikol svet?

Publikované 16.09.2020 v 08:37 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 26x

Prichádza súčasnosť – od praveku sme prešli do súčasnosti a pripravujeme sa na budúcnosť :-) Prichádza jeseň, no svedčí o tom zatiaľ iba nástup do školy. Deťom sa začal nový kolotoč povinností. My sme sa rozhodli priniesť im do učenia mučenia zmenu. Tento školský rok sa venujeme histórii – no nie ako v škole – my sa sústredíme na vedecké i náboženské fakty, na umenie i politiku, na zaujímavosti zo sveta minulosti, súčasnosti a snov, ktoré máme do budúcnosti.

A ako sa dá najlepšie začať, ako tým, ako vznikol svet a vesmír? Duchovný pohľad nám hovorí: Boh stvoril svet prostredníctvom Slov. Tie Slová sú „láska“ a teda Boh stvoril svet „láskou.“ Boh stvoril človeka ako objekt radosti a tú radosť s ním chcel zdieľať. Aby sa tak stalo, najskôr musel Boh pripraviť všetky veci, ktoré sú nevyhnutné pre človeka. Presne ako sa rodičia pripravujú na narodenie a život svojho bábätka :-)

Starí Egypťania zas hovoria: Na začiatku bol len Nun. Nun bol len tmavá voda plná chaosu. Z neho sa vynorila prvotná hora, na vrchole s bohom Slnka Re. Keď zbadal tento chaos, vyronil slzu, ktorá stvorila zem, ľudí, zvieratá a zaviedla harmóniu.

K tomu sme pridali i Číňanov, Slovänov a židovsko-kresťanský pohľad na stvorenie sveta...

Chcete k tomu pridať vedecký pohľad? My áno. Hoci sú deti v našej skupine staršie i mladšie, predsa sa každému dá priblížiť i taký obrovský okamih v histórii, ako je Veľký tresk. Veď kto by nepochopil jednoduché slová fyzikov: Inflačná éra Vesmír, ktorý bol doteraz asi taký veľký ako milióntina protónu, teda jeho priemer bol okolo 10−26 metra, mal teplotu 1024 °C, čiže septilión stupňov Celzia a narástol do dĺžky asi ako futbalové ihrisko. Stalo sa tak v 100 miliardtine yoktosekundy, čiže v 10−35 sekundy.

Kvarková éra (Elektroslabá éra) V tejto ére sa začínajú objavovať prvé kvarky a antikvarky vo vesmíre. Priemer vesmíru v tejto ére je sto metrov až milión kilometrov, táto éra trvá od sto milióntin yoktosekundy (10−32 sekundy) do jednej nanosekundy (10−9 sekundy). Teplota na konci tejto éry je 1 quintilión °C, teda 1018 oC.

K tomu pridajte neskoršie protóny, neutróny, leptóny, atómy, hviezdy, planéty, galaxie...

Svet je úžasný... A viete čo? Deti si mnohé zapamätali. Ich úlohou totiž potom bolo nakresliť jeden deň vzniku sveta. Objavili si nám obrázky galaxií, Veľkého tresku, oceánov so zárodkami života i lávu valiacich sopiek. Dokonca aj čínske vajce z legendy :-)

Uvedomiť si však tú velikánsku silu, ktorá bola potrebná na samotnom začiatku – tú obrovskú energiu lásky – to sa dá znázorniť i formou hry. Že akej? Vyskúšajte si zahrať molekuly ;-)

Budúce stretko sa budeme venovať vzniku života a vývoju človeka. Ak máte chuť a naša prvá stretávka sa Vám zapáčila, budeme radi, keď sa pridáte k našim malým i veľkým historikom :-)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?