Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Čistota znamená pol života - aj tá duchovná :-)

Publikované 13.03.2018 v 14:07 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 13x

Prázdniny sa skončili a náš štart do nového mesiaca zastrešila téma čistoty. Nie je téma ako téma. Nerozprávali sme sa o čistote nášho tela či oblečenia a okolia, hoci i to sú veľmi dôležité otázky. My sme sa pozreli na duchovnú čistotu – čistotu našej duše a nášho srdca. Na úvod sme si prečítali príbeh o striebrotepcovi. Možno ho niektorí poznáte, pred časom totiž koloval na internete. Zaujalo ma niekoľko myšlienok, o ktoré sa chcem podeliť o s Vami dospelákmi:

... Ako tak striebrotepca pozorovala, videla, ako držal kus striebra nad ohňom, aby ho zohrial. Vysvetlil jej, že pri čistení striebra ho treba držať uprostred ohňa, tam, kde sú plamene najhorúcejšie, aby sa všetka nečistota spálila...

... či naozaj musí sedieť a držať to striebro po celý čas, kým sa čistí. Muž odpovedal: Samozrejme. A nielen to. Musím ho držať a nespustím z neho oči po celý čas, kým je v ohni. Keby som to striebro nechal v plameňoch čo aj len o chvíľu dlhšie, ako treba, zničilo by sa.

Dáma na chvíľu stíchla, a potom sa striebrotepca opýtala: A ako viete, kedy je to striebro už úplne čisté? On sa usmial a povedal: No, to je ľahké - predsa vtedy, keď sa v ňom uvidím ako v zrkadle....

Tak je to i s nami. Či už vnímame pod osobou striebtotepca Boha, život, vyššiu energiu, ozajstnú najvyššiu lásku... akokoľvek ho v našej reči nazveme, predsa v našich životoch prídu nejaké ťažkosti. Tie sú naším ohňom. No ak ich ustojíme, ak budeme naozaj žiť čestne, potom bude naše srdce čisté ako krištáľ a bude tým najvzácnejším pokladom.

O čistote sa dá rozprávať i z iného uhľa pohľadu – o vernosti pred manželstvom svojmu budúcemu manželovi a manželke, ktorí prídu hoci aj o niekoľko rokov. Ako to myslím? Je krásne uchovať si čistotu srdca, tela a duše pre svojho jediného partnera naveky. A to je niečo, o čom vypovedá príbeh Márie Gorettiovej....

Pre umocnenie takýchto slov sme zvolili výtvarnú techniku maľby na sklo. Deti si pomaľovali – každý podľa svojej chuti a nálady – svoj sklenený pohár, pričom z neho vytvorili rôznofarebné vázičky.

Stretnutie bolo naozaj pekné a sme zvedaví, ako deti zareagujú nabudúce. Nápady a myšlienky z nich totiž napriek vážnym témam priam sršia :-)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?