Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Harmonicky zharmonizovaní - Dni zdravia 2017 :-)

Publikované 25.05.2017 v 18:45 v kategórii Naše projekty, prečítané: 100x

Vďaka podpore Mesta Nitra sa nám i tento rok podarilo zúčastniť sa Dní zdravia. Otvorili sme svoje brány všetkým občanom Nitry a jej kraja a všetci návštevníci sa mohli zúčastniť bohatej ponuky aktivít, ktoré sme pre nich tento rok pripravili.
Prvou aktivitou boli prednášky na tému Sloboda a(alebo) zodpovednosť, ktoré sú zamerané na prevenciu negatívneho sociálneho správania detí, mládeže, ale i dospelých. Sú to témy určené mladým ľuďom, ich rodičom, vychovávateľom, pedagógom, jednoducho všetkým, ktorí chcú a ktorí pracujú s mladou generáciou. Počet prednášok sa oproti pôvodnému plánu zmenil - nakoniec sme nerealizovali len jednu prednášku na Meste Nitra, ale dve - na Beethovenovej základnej škole v dopoludňajších hodinách a potom o 13,00 hod. v priestoroch Rytierskeho rádu na Chrenovskej ulici 15 v Nitre. Poslucháčov témy veľmi zaujali a veríme, že ozrejmili i niektoré otázky spojené s mládežou, s jej správaním i usmernením.

Zamerali sme sa i na duchovné zdravie v prednáške uverejnenej na našej stránke dňa 24.5.2017 s názvom Dni zdravia - Harmónia. Širokej verejnosti tak môžeme priblížiť túto citlivú tému i prostredníctvom médií ako je naša oficiálna internetová stránka a facebook i priamy kontakt zoči voči.

Následne sa konala arteterapia, kedy sa návštevníci ponorili do svojich predstáv, myšlienok aj snov. Zregenerovali svoje sily pri maľbe na plátno, čo je často nevyskúšaný moment tvorby bežného človeka. Maľovali malí, ale i dospelí ľudia. Podľa ich slov si všetci oddýchli a obšťastnili sa pri vytváraní krásneho umenia prameniaceho z ich sŕdc. 
Na zamyslenie a inšpiráciu poslúžili rôzne citáty ako:
Nie raz sme prekvapení neprajnosťou, zlobou ľudí okolo nás. Ale skúsme pozerať na svet, ľudí a človeka z perspektívy lásky.
Väčšina stvorení rastlinnej ríše žije na našej modrej planéte vďaka svetlu, ktoré prichádza od Slnka. Už na brieždení sa začnú prebúdzať zo spánku prvé kvietky...
Istý muž raz stretol ženu. V jeho očiach bola tou najkrajšou ženou na svete.Povedal si: Veď je napísané: Boh stvoril človeka na svoj obraz. Ako muža a ženu stvoril ich.V myšlienkach pokračoval:Rád by som s ňou prežil celý svoj život . Chcem ju naveky milovať. Idem za ňou a spýtam sa, či si ma vezme za muža. Ona súhlasila. Od toho dňa spolu tvorili nádherný pár. I keď prišli ťažké časy, vždy si boli oporou. Zlo prekonávali dobrom a vždy za všetko ďakovali , lebo vďaku považovali za najúčinnejšiu zbraň proti všetkému ťažkému a zlému, čo ich v živote stretlo.Obaja verili, že keď raz odídu do duchovného sveta, ich manželstvo sa neskončí...
Podobne ako muzikoterapia tak i arteterapia je založená na uľahčení vyjadrenia pocitov človeka, uvoľňuje napätie, stres a uspokojuje potrebu zmysluplnej činnosti.
Nielen hovorené slovo však bolo v rámci Dní zdravia 2017 dôležité, ale aj relaxácia, počúvanie príjemnej hudby, ktorú nám pripravili Mgr. Richard Vereš a Mgr. Zofia Kytlic. Hudba bola veľmi príjemná. Od zvukov zvonkov, cez dažďovú palicu, po bubny boli tieto zvuky veľmi príjemné a pre uponáhľaný svet obrovským osviežením. Ako bonus mali návštevníci možnosť si po určitom čase strávenom pri načúvaní relaxačnej hudby i sami vyskúšať spomínané netypické hudobné nástroje. Naším cieľom bolo vzbudiť často krát opomínanú intuíciu. Zo skúseností z vlastných i odborných kruhov vieme, že muzikoterapia je jedným z dôležitých aspektov liečenia, relaxácie a získania vnútornej rovnováhy, ktorá má potom veľký vplyv i na fyzickú stránku človeka a jeho zdravie jeho fyzického tela a toto tvrdenie sa nám i v praxi overilo.
Počas trvania projektu Harmónia sme sa sústredili i na tretiu zložku človeka – na jeho zdravý fyzický rast v rámci diskusií a oboznámením sa s racionálnym prístupom ku stravovaniu a správnemu životnému štýlu. Návštevníkom sme ponúkli niekoľko inšpirácií z receptov zdravej stravy, ako napr. Šalát s cícerom, Nepečený jablkový koláč, Placky z červenej repy a zemiakov alebo Banánové smoothie s černicami. Tieto si záujemcovia mohli vziať domov, vyskúšať a ochutnať. Návštevníkom sme ponúkli i možnosť zomletia vlastnej múky na mlynčeku zakúpenom vďaka dotácii Mesta Nitra z minulého roka.
Projekt bol taký úspešný a návštevníci - dospelí, ale i deti - sa cítili príjemne a uvoľnene, že sa mnohí zdržali až o hodinu dlhšie, ako bolo pôvodne plánované. 
Preto chceme srdečne poďakovať Mestu Nitra za finančné prostriedky, ktorými podporilo tento projekt a všetkým, ktorí sa zúčastnili, chceme zaželať veľa síl, pokojnú myseľ a veľa veľa zdravia - duchovného, duševného i fyzického :-)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?