Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Moje šťastie je...

Publikované 17.10.2018 v 08:30 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 47x

Každý človek túži po šťastí.

Ako sa teda šťastie dá dosiahnuť?

Ľudia cítia radosť, keď sa naplnia ich túžby. Slovo túžba ale často nechápeme v jeho pôvodnom význame, pretože v súčasnom svete majú naše túžby sklon smerovať skôr k zlu ako k dobru. Keď však konáme zlé skutky, cítime v srdci nepokoj a strach. Len dobro nás dokáže naplniť, upokojiť aj uspokojiť.

Často hľadáme šťastie vo vonkajších veciach. Keď budem mať dom, keď budem mať auto, keď dostanem z písomky jednotku, keď vyhrám milión, keď budem zdravý, keď... budem šťastný. No môže sa stať, že keď budem mať dom, zhorí mi, keď budem mať auto, havarujem, keď dostanem jednotku z písomky, nenaučím sa na inú hodinu na skúšanie a dostanem na nej päťku, keď vyhrám milión, okradnú ma, keď sa uzdravím, svojou necitlivosťou niekomu ublížim, keď... a budem nešťastný.

Nie, vonkajšie veci nás nedokážu urobiť naozaj šťastnými.

Je potom šťastie reálne? Je možné ho vôbec zažívať? Ja verím tomu, že mnohí ho vo svojom živote cítia. Kedy? Kedy ho cítite vy? Pre mňa šťastie znamená...

Keď naplníme svoje vnútorné túžby – po pravej láske, pokoji, dokážeme žiť pre druhých a darovať im svoje srdce, svoj čas, úsmev, energiu... potom sa naše srdce naplní radosťou – naplní sa šťastím. Keď sa naplnia naše dobré túžby, ktoré sú prospešné druhým, potom cítime vo svojom vnútri uspokojenie, naplnenie a pravé šťastie.

Ako to dokážem ja – hoci som ešte dieťa?

Môžem žiť obetavo pre svojich rodičov, pre svoju rodinu, pre svojich kamarátov, ľudí na ulici, v autobuse, ... Môžem sa modliť, pozitívne myslieť na druhých, ktorí sú nešťastní, trpia, ... Keď bude v mojom srdci pokoj, šťastie, dokážem ho dávať potom ďalej do svojho okolia a meniť po krôčikoch svoj a náš svet.

Aj takto sa dá o šťastí hovoriť. Aj o tejto téme sme sa rozprávali s deťmi. Dnes síce prišli všetci už dosť unavení, veď školský rok je plnom prúde a známkovanie školákov naháňa na každom kroku, v každom predmete, no napriek tomu každý z nich našiel niečo, čo ho dnes urobilo šťastným. A predstavte si – ani jeden z nich nepovedal že to bol odchod zo školy :-D

Ich čisté srdcia vnímajú šťastie ako niečo, čo ich napĺňa a túžia sa s ním podeliť s druhými. Vnímajú ho a zažívajú ako lásku, pocit bezpečia, naplnenie vo vzťahoch v rodine i s priateľmi...:-) A hoci sa cítia niekedy smutní, osamelí, vystresovaní a niekedy majú strach, predsa sú zväčša spokojní s tým, akým smerom sa uberá ich život.

Kiež by im toto šťastie vydržalo po celý život a dosiahli svoje šťastné ciele :-)

A pamätáte sa ešte, čo sme robili naposledy? Okrem riešenia problémov, kedy sme ich najskôr nafúkli ako naše balóniky, polepili sme ich všelijakými novinami, aby nám vznikli tekvice. Keďže tie už pekne uschli, dnes sme ich nasprejovali. Vznikli tak nádherné farebné umelecké dielka.

Na záver sme si na vynovenom pódiu pred umeleckým dielom – obrazom – zahrali prvý krát Kráľa času. Ešte to bolo riadne kostrbaté, no už sa to začína rysovať:-)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?