Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Nitra a Alekšince tvorili Vianočné tvorenie

Publikované 03.12.2017 v 13:53 v kategórii Naše projekty, prečítané: 36x

Dňa 2.12.2017 sa udiala v spolupráci so Starokatolíckou cirkvou na Slovensku milá akcia Vianočné tvorenie. V tom istom čase na dvoch miestach - v Nitre v našom sídle Rytierskeho rádu sv. Gorazda a v Alekšinciach za podpory pána starostu a obecného úradu, ktorí nám dali k dispozícii Environmentálne a spoločensko-kultúrne centrum - Poľovný dom - za čo im patrí veľká vďaka - sme sa výborne zabavili pri tvorení a pri rozhovoroch :-)

Prinášame Vám list, ktorý bol súčasťou nášho stretnutia:

Naše deti – nielen rodné, ale i tie Vaše, ktoré k nám prichádzajú na aktivity (cezročné alebo letné) vedia, že vždy na začiatku sa porozprávame a potom sa vrhneme na nejakú tú hru či konkrétnu aktivitu – tento raz na Vianočné tvorenie :-)

A nebude tomu ináč ani dnes, hoci ste tu i Vy – dospeláci.

Čo také Vám povedať, čo ešte neviete, či čo ste Vy starší ešte nezažili? Váhala som, čo môže osloviť deti i dospelých. Rada by som Vám teda porozprávala o niečom, čo všetci dobre poznáte. Ale možno z iného uhľa pohľadu, ako sme všetci zvyknutí.

Kto by nevedel, že sa blížia Vianoce? Advent sa začína už zajtra a o štyri týždne už budeme sedieť pod stromčekom a rozbaľovať darčeky. Pozerať sa do žiariacich očí našich detí, vychutnávať si jedinečnú atmosféru sviatkov, ktoré prichádzajú len raz do roka a vždy sú iné. My sme iní. Bola by som rada, keby tieto Vaše Vianoce boli výnimočnejšie ako ktorékoľvek doposiaľ. Že prečo?

Kedysi dávno sa podľa Biblického príbehu na svete udiali veľké veci. Boh – či povedzme si to troška ináč – Nebeský Otec, Matka, stvoril svet. A na tomto svete stvoril krásne veci – rastliny, zvieratá, hory, lesy, potoky, moria... človeka. Ako vzorný rodič, ktorý sa už nevie dočkať, kedy sa mu narodí dieťatko, postavil pre nás krásny dom.

Daroval nám bábätkovskú výbavičku s hrkálkami a celú izbičku. Vy ženušky viete, aké je to krásne, keď čakáme s veľkým bruškom na narodenie nášho vysnívaného drobca. Vedia to aj naši dospelácki chlapi. Vy deti vidíte, ako sa my rodičia snažíme pre Vás urobiť niekedy aj fakt nemožné. Tak to bolo na začiatku tiež...

Svet bol krásny. Plný dinosaurov, maxipaliem, dravých riek... Človek mal urobiť iba jednu vec. Mal z tohto domu urobiť domov pre Boha a pre seba (jednu veľkú dobrú – pravú rodinu). Aké jednoduché. Nič by nám nechýbalo. Hodinky by klapali ako po masle, svet by bol šťastný. Pokojne tomu môžeme veriť, pretože keď zatvoríme oči, máme pred sebou stále jeden spoločný sen – uskutočniť takýto svet aspoň pre svoje deti. Myslím, že ako dôkaz to obstojí i pred súdom.

Stal sa však opak. Našim deťom sme tento rok na základe tohto príbehu napísali Vianočné pásmo. No čo už. Nemusíme ísť ani do ďalekej histórie, ak niekoho dejiny nebavia. Stačí sa pozrieť okolo seba. Vo svete sú vojny, hlad a katastrofy všetkého druhu. U nás na Slovensku je to podobné – bezdomovectvo, alkoholizmus, nespravodlivosť...

Nie, nechcem Vás znechutiť. Je tu nádej. Totiž láska, tá pravá láska, ešte nevymrela. Počas Vianoc si pripomíname narodenie Ježiša, ktorý nám priniesol jedinečný dar, ktorý môže priniesť ľuďom od Boha len Mesiáš. Priniesol nám svetlo žiariace jasným plameňom v temnotách - Božie Slovo. Priniesol nám návod, ako vedľa nášho provizórneho domu postaviť nový dokonalý dom, z ktorého môžeme vytvoriť pravý domov lásky, pokoja a šťastia. Je fakt, že je potrebné dodržiavať všetky „stavebné“ postupy, ale ja osobne verím, že tento dom už stojí a na nás teraz už len je vstúpiť doň, v ňom bývať a vytvoriť z neho spomínaný pravý domov.

Tak teda stačí tak málo – stačí, keď budeme hľadať Božie Slovo, stačí podľa Neho žiť čistý, pravý život. A krásny sen našich prianí – prianí pokoja, šťastia a lásky – sa stane skutočnosťou najskôr v našich srdciach, v našich rodinách a chtiac či nechtiac i vo svete :-)

Tak Vám teda na záver všetkým prajem krásne tvorenie a veľa síl pri sťahovaní sa do paláca, kde budú večné Vianoce – teda sviatky pokoja, radosti a šťastia :-)


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?