Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Príbeh námorníka - deň druhý

Publikované 21.07.2020 v 18:38 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 41x

Deti moje, dnes sa naše deti naučili veľa o pirátoch. Pirát (z fr. pirate, gr. peiratés, lupič, pirát) alebo korzár je námorný (prípadne riečny či jazerný) lupič. Činnosť piráta sa nazýva pirátstvo. Presnejšia definícia pirátstva znie: násilné činy, previnenia proti cudziemu vlastníctvu alebo činy obmedzenia osobnej slobody, ktoré sú spáchané na zištné účely pri použití vodného alebo vzdušného plavidla na šírom mori alebo na iných územiach, ktoré nepodliehajú žiadnej štátnej moci. Do medzinárodnej právnej zmluvnej úpravy v roku 1958 sa pod pojmom pirátstvo rozumeli takéto činy, ak boli spáchané na mori vôbec alebo sa uskutočnili z mora. (https://sk.wikipedia.org/wiki/Pir%C3%A1t_(n%C3%A1morn%C3%BD_lupi%C4%8D)) Nebojte sa, my nie sme teoretici, no vždy sa deti hravou formou a formou prezentácií dozvedia i niečo nové, čo sa bežne v školách neučí. A tak tomu dnes bolo i pri „učení nemučení“ o lapajoch pirátoch. Zároveň sme sa dozvedeli i ďalšiu časť z denníka námorníka, ktorého na jeho plavbe postretla okrem búrky i práve loď označená lebkou s prekríženými hnátmi... Čo bude nasledovať?

Aby námorník mohol plávať správnym smerom, potrebuje poznať cestu a cestu mu ukazuje mapa. Deti ju ale našli v loďkách rozstrihanú na márne kúsky. Dlho im to však netrvalo, hbitými prštekmi ju hravo poskladali.

Potom sa rozcvičili ako správni námorníci – drep, vztyk, ruky hore... Ponaťahovaní sme sa odhodlali ísť rozhýbať svoje kostričky do parku. Tam sa odvážni moreplavci rozhodli hľadať poklad – guličky roztrúsené v tráve – no museli byť veľmi opatrní. Strážili ich totiž piráti – tí však mali veľkú nevýhodu, okrem dlhých prstov mali totiž zaviazané oči...

Nechýbal klasicky ani futbal, Palermo, kolotoče, naháňačky, debatné krúžky...

Po návrate sme si oddýchli a pustili sa do vodných hier. Keďže boli dnes deti nabité slnečnou energiou, padlo im vhod troška dosť sa pooblievať. Poháriky nestačili, rovno zobrali kýble :-D Ešteže každý má niečo náhradné na seba :-) Neskôr sa Senka s Nikou pustili do zapletania copíkov a päť báb skončilo s krásnym prekrásnym účesom :-) Som zvedavá, kedy sa rozhodnú si umyť vlasy :-D

Pred koncom sme sa pustili i do tvorenia. Kto chcel, mohol si najfarebnejšie, ako chcel, vyfarbiť svoju plachetnicu snov, ktorá ho zanesie na vysnívaný ostrov k vytúženému pokladu, alebo dreveného piráta, ktorý mu na plavbe na mori ochotne pomôže.

A tak sa deň pomaly chýlil ku koncu. Zajtra nás čaká nový a kto vie, čo na plavbe postretne nášho námorníka a nás?

="msonormal">

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?