Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Príbeh námorníka - naša loď zakotvila v prístave :-)

Publikované 24.07.2020 v 19:27 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 57x

Námorník sa plaví moriami. Prežil už všetko – horúčavu, búrku, krupobitie, prepad pirátov, hlad... Mal i stratil nádej... No hoci je život niekedy aj veľmi ťažký, vždy verme, že na konci tunela príde svetlo. Len treba zachovať odvahu, byť čestný a statočný, byť dobrým námorníkom... A tak i náš námorník na obzore po všetkých trápeniach uvidel pevninu, nad jeho loďou zaškriekali čajky a on s pokorou a vďačnosťou vstúpil na pevnú zem :-)

Naše letné aktivity – Príbeh námorníka – sa dnešným dňom skončili. Vďaka daru Starokatolíckej cirkvi na Slovensku i ochote a práci našich dobrovoľníkov sme spoločne s deťmi priplávali do cieľa. Ako tá piatková plavba vlastne vyzerala?

Po stretnutí všetkých žralokov, rybičiek, víl i škriatkov sa deti rozdelili do skupín a overili si svoje znalosti. Veď vyskúšajte si to i vy :-) ktorá je najdlhšia rieka na Zemi? Ktoré jazero je najhlbšie na svete? Ktorý morský živočích vypúšťa v prípade nebezpečenstva atrament? Je to veľké, železné a vďaka tomu sa loď nepohne z miesta – čo je to? Miesto nohy má kus dreva, na ostrove býva, šatka okom prehodená, o zlate len sníva... A ešte ďalších spolu 40 otázok. Nuž, vedeli ste správne odpovede? Naše deti áno :-)

Potom správny námorník musí poznať koreniny, ktoré sa v minulosti na lodiach často prevážali. A tak deti skúšali podľa zraku, chuti i čuchu – kurkumu, korenie, rozmarín... I s touto úlohou si hravo poradili.

Keďže sme už posledným zápisom z denníka námorníka začali, nebudeme ho opakovať, no deti si vypočuli i poslednú časť o lodiach a plavbe na mori. Nie je to však všetko – prišiel nás opäť navštíviť náš ujo Jožko (Jozef Fiebig). Pútavo deťom rozprával o svojich zážitkoch z ciest Karibikom. Nehovoril len o pirátoch, ale spomenul im geografické fakty, zaujímavosti zo sveta rastlín i živočíchov, sveta zábavy a všelijakých zaujímavostí, ktoré sa v škole neučia :-) Veď deti na vlastné oči videli autentické fotky z Kuby, počuli o lanovej dráhe ponad džungľu, kŕmili s Jožkom raje i papagáje, na Jamajke navštívili Kokosy na snehu aj s ich bobom, ocitli sa pri pyramídach v Mexiku, prešli si hrad Harryho Pottera so všetkými atrakciami, z Floridy vzlietli až do vesmíru na vesmírnej lodi... Je toho tak veľa, čo sa deti z úst dobrého rozprávača mohli dozvedieť :-)

Navyše nás prišli navštíviť dvaja super bojovníci zo skupiny Handful. Predviedli nám ukážku historického šermu, deti naučili niekoľko základných pravidiel boja. Sú to skvelí doslova rytieri, za ktorých vďačíme Paťovi :-)

Deň sa však chýlil ku koncu a po našom poturnusovom bazáre vecí sme sa všetci zhromaždili pod prístreškom na jednej lodi. Každé dieťa dostalo svoje táborové tričko s nákrčníkom, ktoré si už po včerajšom výlete priniesli domov, retiazku s príveskom, aby im pripomínal našu plavbu, pexeso od pani Yvetty Samsonovej, ktorá spolupracovala s pánom Milanom Rúfusom a tento darček im s láskou bezodplatne venovala, sladkosť, aby si deti osladili život a pozvánku na cezročné aktivity, na ktoré vás všetkých srdečne pozývame :-)

Plavba skončila, loď zakotvila, deti i naši dobrovoľníci odišli do svojich domovov, náš Rytiersky dom opäť stíchol. Teraz nás čaká mesiac príprav na cezročné aktivity. Budeme opäť cestovať, no tentoraz v čase. Z praveku prejdeme postupne cez všetky časové obdobia do budúcnosti a preskúmame umenie, vedu, vynálezy, politiku... Čakajú nás hry, zábava, tvorenie, kopa zaujímavostí a prekvapení. No než ten čas príde, želáme vám všetkým krásne leto plné pohody, pokoja, radosti, kopy krásnych a veselých zážitkov! A tešíme sa na vás už v septembri :-)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?