Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Príprava na Deň matiek

Publikované 07.05.2019 v 10:36 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 12x

Troška histórie na úvod, ktorá poteší najmä piatakov začínajúcich zľahka s týmto záludným predmetom :-)

Deň matiek začali sláviť už v dávnom Grécku i v Ríme. Predchodcom Dňa matiek, aký poznáme dnes, je Mothering Sunday v Anglicku, v 16. storočí venovaný všetkým matkám Anglicka. V čase sviatku sa služobníctvo, ktoré zvyčajne žilo v príbytkoch svojich pánov, mohlo vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň. Ako sa Európou šírilo kresťanstvo, tak sa z tejto oslavy stala aj pocta Matke cirkvi. Anna Jarvis začala s kampaňou za ustanovenie Dňa matiek ako národného sviatku. Dočkala sa ho v roku 1911. V roku 1914 Americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil Deň matiek oficiálne za národný sviatok – Deň verejného vyjadrenia lásky a úcty k matkám. Druhú májovú nedeľu matky nepracovali, nevarili, neupratovali. Všetko zariadili deti, dospelí posielali matkám pozdravy a blahoželania. Obyvatelia USA sa ozdobovali kvetom – červeným, kto matku mal a bielym, kto ju už stratil.

A tak sa časom dostal deň matiek aj k nám a v týchto dňoch môžeme viac myslieť na naše mamy :-)

Mama – človek, ktorý nám daroval život. Mama – biologická, ktorá nás porodila, mama – duchovná – ktorá nás s láskou vychovala. Niekto má šťastie, že má dve mamy v jednej, niekto ich má rozdelené, ale každý má šťastie, kto svoju láskavú mamu má. A mama bez otca? To nejde. Bez otca by nebolo mamy. Sú jedno telo a jedna duša. Stáva sa, že niekedy príde k nezhodám medzi rodičmi, no pre dieťa ostanú vždy spojení. Naším cieľom je byť tou najúžasnejšou mamou a tým najúžasnejším otcom pre svoje deti. Byť plní lásky, porozumenia, pokoja, starostlivosti... aby naše deti mohli rásť v prostredí šťastia a bezpečia. A hoci sú naše deti zatiaľ na rodičovstvo malé, už teraz vnímajú tieto potreby. Už dnes rastú k ideálu muža a ženy, neskôr manžela a manželky a nakoniec otca a matky :-) Na nás je ich v tomto raste podporovať, povzbudzovať a dodávať im svojím najlepším príkladom silu lásky :-)

Nuž a tvorivé dielne sa tiež niesli v tomto duchu. Aký však bol ich výsledok nemôžeme na žiadosť detí do nedele prezradiť. Takže si budete musieť na pokračovanie počkať :-)


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?