Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Veľa šťastia pri maturite + popoludnie s Jánošíkom

Publikované 14.03.2017 v 14:11 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 83x

A maturujeme! Naši dobrovoľníci majú svoj deň D – skúšky dospelosti. Preto im hneď teraz na začiatku želáme veľa síl, jasnú myseľ a i šťastie :-)

No a my ostatní? Spoločne sme sa vrhli na pokračovanie mesiaca marec a jeho nosnej témy – knihy. Rozprávali sme sa o tom, ako sa za pána Guttenberga začali prvýkrát tlačiť knihy, ako bolo dôležité pri tlači správne usporiadať písmená – vlastne zrkadlovo. Tento postup pekne vidieť i na dnešných pečiatkach. Skvelo nám ako hmatateľný príklad a dôkaz poslúžila fakturačná pečiatka. Deti ju skúmali samotnú i s pomocou zrkadielka.

A keďže sme sa minulý týždeň oboznámili s prózou, tento týždeň sme si vybrali niečo z poézie. Ako krásny príklad básne nám poslúžila Smrť Jánošíkova od Jána Bottu. ako prvé sme zabŕdli do histórie a preskúmali sme známe fakty o Jánošíkovi. Vyskúšali sme si prečítať pôvodný text rozsudku, ktorý deťom išiel len veľmi ťažko cez pery. A potom sme do kruhu čítali spomínanú báseň. Musím uznať, že čítanie prózy je oveľa jednoduchšie, ako lúskanie básne. Ale s textom sa krásne popasovali nielen naši veľkáči, ale i prváci.

Ako by to vyzeralo bez tvorivých dielní? Proste sme si museli vyrobiť ilustráciu do našej rozvíjajúcej sa knižky. Poslúžila nám na to technika koláže. A keďže sme mali písmenká na obtláčanie, deti sa na záver zahrali i na kníhtlačiarov :-)

Na pláne sme mali ešte minimálne dve zbojnícke hry, no čas nás už nepustil. Verím však, že niekedy nabudúce s na ne nájdeme čas.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?