Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Vitajte milí rytieri a kontesy!

Publikované 13.09.2016 v 09:16 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 118x

Po prázdninách sa opäť stretávame na našich cezročných aktivitách. Deti sú plné elánu a energie a na nás je, ako s tým pokladom naložíme, ako využijeme čas, ktorý je náš spoločný.

Na úvod nášho stretnutia deti oslovil rytier Richard, ktorý sa im krátko prihovoril:

Dobrý deň milé deti! Som rytier Richard a srdečne vás všetkých vítam v sídle Rytierskeho rádu sv. Gorazda, ku ktorému aj ja sám sa hrdo hlásim.

Ako rytier Rytierskeho rádu sv. Gorazda zostal som poverený mojím majstrom, aby som rozšíril naše rady o nových budúcich rytierov. A preto sa teraz s celou vážnosťou vás pýtam: chcete sa stať rytiermi Rytierskeho rádu sv. Gorazda?

A ste ochotní šíriť poslanie tohto rádu do celého sveta? Alebo opýtam sa inakšie: budete sa snažiť správať v každej situácii čestne, slušne a spravodlivo?

Ak sa chcete stať rytierom, čaká vás dlhá cesta plná prekážok a aby ste ju úspešne zvládli, hneď na začiatku potrebujete sa vyzbrojiť... no nie mečom alebo lukom, ale jednou vlastnosťou, ktorá sa volá... Áno trpezlivosť, a preto než vás zavediem do rytierskej siene, musíte podstúpiť skúšku trpezlivosti. Náročnosť tejto úlohy bude záležať od toho, koľko máte rokov. Škôlkári dostanú najľahšiu úlohu: budú musieť oddeliť šošovicu od fazule. Prváci sa popasujú s trochu ťažšou úlohou: roztriedia malé korále podľa farby. Starší školáci dostanú najťažšiu úlohu: tak ako prváci budú musieť roztriediť podľa farieb ale nie korále, ale malinké jemné na seba prilepené guľôčky.

Keď som pozorovala deti, ako sa pasujú so svojimi úlohami, bolo krásne sledovať ich prvotné rozčarovanie a následne sústredenie spojené s trpezlivosťou, pretože od najmenších po najstarších bojovali statočne a nevzdali sa, kým úlohu rytier Richard neuznal sa úspešne dokončenú. Po tejto disciplíne príhovor pokračoval ďalej:

Veľmi sa teším, že ste prešli skúškou trpezlivosti. To znamená, že ste pripravení vydať sa na cestu za rytierskym vzdelaním. Avšak pamätajte, že keď sa naozaj chcete stať rytierom, budete potrebovať vašu trpezlivosť neustále rozvíjať a posilňovať.

A teraz všetci pôjdeme do rytierskej siene. Prosím kráčajte potichu a opatrne, pretože sieň sa nachádza vo vysokej veži, do ktorej vedú strmé a úzke schody. Keď sa už nájdete vo veži, zastaňte pred prvou oponou a čakajte na pokyny dvorných dám. Nik nesmie svojvoľne prestúpiť prah rytierskej siene.

Po výstupe do tajomnej rytierskej siene či komnaty, ktorá je teraz nová pre všetkých malých rytierov a kontesy, a tajomnom vstupe do týchto priestorov sa deťom začalo ich prvé rytierske zhromaždenie. Vypočuli si i ďalšie inštrukcie:

Milí budúci rytieri, vitajte v rytierskej sieni Rytierskeho rádu sv. Gorazda a usaďte sa pohodlne okolo nášho okrúhleho stola.

Kedysi pred mnohými stáročiami na ďalekých ostrovoch Veľkej Británie takto pri okrúhlom stole sedával kráľ Artuš so svojimi rytiermi. No jeho stôl bol z kameňa a oveľa, oveľa väčší. Rytieri okrúhleho stola putovali na svojich koňoch po celej krajine a prežívali rôzne dobrodružstvá. Dvorná dáma Žofia vám o nich určite niekedy porozpráva. No raz do roka na Božie Narodenie sa všetci schádzali na dvore kráľa Artuša a postupne mu rozprávali o svojich zážitkoch. Vždy hovoril len jeden a ostatní ho pozorne a trpezlivo počúvali.

My sa tu budeme schádzať častejšie ako rytieri okrúhleho stola, budeme sa stretávať každý pondelok a aj my sa môžeme s ostatnými podeliť o to, čo sme zažili behom predchádzajúceho týždňa. No majte na pamäti, že vždy bude rozprávať len jeden a ostatní ho budú počúvať.

Myslíte si, že stať sa rytierom bolo také jednoduché a rýchle ako vyviesť sa na vrchol výškovej budovy výťahom?

Nie, bolo to o veľa dlhšie a náročnejšie. Veď posúďte sami.

Keď sa mal niekto stať rytierom, musel sa na to pripravovať už od detstva. Ešte ako chlapec odchádzal z domu na dvor nejakého rytiera alebo panovníka, kde získaval miesto pážaťa. Ako páža, sa niekoľko rokov učil nie len bojovej technike ale aj slušnému správaniu. K jeho povinnostiam napríklad patrilo obsluhovanie kráľa alebo iného dôležitého panovníka pri stole.

Keď bolo páža usilovné a nadobudlo potrebnú zručnosť, postupovalo na vyššiu úroveň a stávalo sa panošom. Panoši sa učili novým bojovým technikám, zdokonaľovali sa v jazde na koni a zúčastňovali sa hodín hudby a tanca.

Potom keď bol ako panoš už dostatočne vycvičený, stával sa učňom ozajstného rytiera. Tomu rytierovi musel oddane slúžiť dňom a nocou: na turnajoch, na bojisku a na cestách. Až keď sa panoš po niekoľkých rokoch usilovnej služby naučil od svojho pána všetkým rytierskym povinnostiam, konečne sa mohol stať pravým rytierom.

Tak to bola poriadna drina! Čo poviete?

Vy to budete mať o veľa jednoduchšie. Predovšetkým zostanete so svojou rodinou doma a k nám budete prichádzať len každý pondelok. Dôležité však je, aby ste ten čas dobre využili a boli usilovní.

Deti naozaj pozorne počúvali a nakoniec sa rozhodli podstúpiť rôzne skúšky, ktoré ich tento rok čakajú.

Na záver si zahrali vikingskú hru, kde proti sebe bojovali ako rytieri s Vikingami. Bola to hra napínavá. Potrebovali pri nej pevnú ruku, bystré oko i veľa trpezlivosti. Nakoniec sa však spoločne z víťazstva tešili všetci, pretože ich ešte čakala hostina plná ovocia i sladkostí.

Tešíme sa na Vás všetkých i na budúci pondelok! Pokojne sa môžete pridať i ďalší, ktorých tento náš úvod zaujal :-)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?