Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Všetci sme bratia a sestry

Publikované 23.01.2018 v 09:22 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 54x

Nie, metly dnes neslúžili celkom ako dopravné prostriedky :-) a guličky neslúžili na triafanie do jamiek. Boli to naši pomocníci pri hrách.

Správne, dnes sme sa celý čas hrali – až na pár minút, kedy sme sa rozprávali ako už tradične o jednom výnimočnom človeku – sv. Františkovi z Assisi. Tento pred 800 rokmi skôr ako ja narodený muž bol mužom žijúcim životom v chudobe no s bohatstvom v srdci. Narodil sa ako dieťa obchodníka, ktorému sa v biznise naozaj veľmi dobre darilo. I on samotný mal veľké ciele, no všetkého sa jedného dňa po duchovnej kríze vzdal, odišiel do ústrania, kde žil spolu s ostatnými bratmi z milodarov. Žil aký čistý život, že jeho skutky uznal pápež a i sultán, ktorých František počas svojho života navštívil. Žil taký čistý život, že podľa legendy nielen ľudia ale aj zvieratá k nemu prichádzali, aby počúvali Božie slovo. A práve o bratstve zložil František pieseň. Ďakuje v nej za brata Slnko, sestru Lunu, hviezdy, brata Oheň, sestru našu matku Zem, za tých, čo odpúšťajú pre Božiu lásku a znášajú slabosť a trápenie či dokonca za sestru telesnú Smrť. Jeho vďačnosť a dôraz na súrodenecké vzťahy inšpiroval mnohých v minulosti i súčasnosti.

A i nás:-) Deti však potrebujú nielen slová, ale i príklady, ktorými si slovo spoja v konkrétnom živote. Našimi príkladmi sa stali tento deň hry.

Ochraňovali sme rybie ikry, ktoré deti prenášali z jedného miesta na druhé a vtáčie vajíčka – samozrejme to boli korálky a pingpongové loptičky :-) Zahrali sme si hokejový slalom ako mrštné pstruhy. Vyskúšali sme si klokaní skok do diaľky. No aká by to bola zábava, keby sme skákali len dopredu! Treba to vyskúšať i pospiatky:-) Deťom sa páčilo následné porovnávanie svojich vzdialeností v dvoch smeroch skákania. A tie neboli vždy malé :-D Aby sme ochránili matičku Zem, zaskákali sme si i vo vreciach. To nie preto, že my sme svetový neporiadok :-D, ale preto, aby sme si uvedomili, koľko námahy stojí likvidovanie zbytočného odpadu. A ako by to bolo, keby sa deti nezmenili opäť na deti a nezahrali si chlapci i dievčatá spoločne futbal?

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?