Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Výtvarný deň - deň prvý :-)

Publikované 02.07.2018 v 18:15 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 12x

Máme za sebou prvý krásny deň letných aktivít vo vynovenom objekte nášho Rytierskeho rádu sv. Gorazda. Tie prvé nesú názov Zmeniť svet na krajšie miesto. A naše deti sú tými pravými, ktorí náš svet zmeniť dokážu. I dnes to ukázali – svojimi vedomosťami, svojou šikovnosťou, talentom, smiechom, láskou... Sú to deti, ktoré sa u nás stretli, plné nápadov a kreativity. Dnes to dokázali počas výtvarného dňa. zoznámili sme sa s významným človekom slovenského výtvarného umenia. Dokonca nám poslal list:

Žijem v slobodnom meste na severovýchode Slovenska. Je to krásny hornatý kraj plný inšpirácií. Dokonca sme získali pre naše mesto privilégiá.

Keby vám nevyhorel archív, vedeli by ste i to, odkiaľ som sa tu vzal. Som pôvodom tunajší rodák? Alebo som prišiel z Krakova, Pasova, Württenbergu alebo z iného významného mesta? Ani netušíte, kedy som sa narodil a kedy som zomrel... No jednu vec máte istú – mal som za kamoša Víta Stwosza z Norimbergu a ženu Margitu - dcéru najbohatšieho a najvplyvnejšieho tunajšieho mešťana Melchiora Messingschlläera.

Mám štyri deti – tri dcéry a jedného syna – Lukáša. Všetko by bolo super, keby bol Lukáš rozumnejší. Pobil sa tu s jedným krakovským tovarišom a zabil ho. Aby ho nechytili, ušiel do kláštora a ja sa ho snažím z tej kaše dostať. Ešteže mám aj obchodného ducha – veď kto by len tak obhospodáril 2,5 hektára polí, ovocný sad a ešte aj robil obchody s chutnučkým vínkom tak dobre, ako ja.

Ešte stále neviete, kto som? Všade som sa podpísal svojím tajným písmom - skríženými dlabacími sekerami. Svoju „fotografiu“ som zanechal na pravej strane svojho výnimočného svetoznámeho unikátneho diela – dreveného oltára vyrobeného bez jediného klinca v Levoči.

Áno, som Majster Pavol z Levoče.

Ešte sme mali pripravené ďalšie dva takéto listy – jeden od Leonarda da Vinci a druhý od Thomasa Alva Edisona. No na ne už žiaľ čas nevyšiel. Snáď nabudúce :-)

Vytvorili sme spoločne krásne sprejerské obrazy a sadrové kvetináčiky – svietniky. Ako kto bude chcieť.

Zahrali sme si futbal, padák, na Červenú čiapočku a ešte iné hry.

Už teraz sa tešíme na zajtra – hudobný deň :-)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?