Rytiersky rád sv. Gorazda"Budúcnosť bude patriť tomu, kto prinesie svetu najväčšiu nádej"

Zas to obilie :-D

Publikované 27.09.2016 v 08:51 v kategórii Výchovno-vzdelávacie aktivity, prečítané: 125x

Týždeň letí za týždňom a nám opäť priniesol krásny pondelok s deťmi. Po krátkom šantivom a futbalovom privítaní sme sa usadili v našej rytierskej sieni a prečítali sme si list od rytiera Richarda:

Milé dvorné dámy a budúci rytieri!

Aj tento krát sa budem s Vami rozprávať prostredníctvom listu a preto sa pohodlne usaďte a zavrite oči, aby ste si ma mohli lepšie predstaviť. Už ma vidíte? Áno? Tak teraz nechajte Vaše ústa oddychovať, nastražte uši a pozorne počúvajte, čo Vám chcem povedať.

Než sa z malého chlapca stal skutočný rytier, muselo uplynúť veľa rokov. Ten čas bol potrebný na to, aby sa chlapec naučil rôznym veciam a nadobudol všelijaké zručností. Viete aké? Keď áno, môžete zdvihnúť ruku a prihlásiť sa.

Niektorí si myslia, že stačilo, keď taký rytier bol dobrým bojovníkom a vedel jazdiť na koni, šermovať mečom, hádzať kopijou a strieľať z kuše. No v skutočností sa od rytiera očakávalo oveľa viac. Okrem fyzickej zdatnosti musel vedieť hrať na hudobnom nástroji, šach a slušne sa správať nielen k dámam, ale aj k ostatným rytierom.

No najdôležitejšie bolo, aby rytier mal veľmi dobre charakterové vlastnosti, aby bol trpezlivý, pokorný, čestný, odvážny, spravodlivý, pravdovravný, ochotný pomáhať slabším a bezbranným. Keď sa raz chcete stať takýmito ušľachtilými ľuďmi, mali by ste už teraz začať na sebe pracovať.

A čo dvorné dámy? Myslíte, že bolo ľahké sa ňou stať? Keď zastávate názor, že stačilo, keď dvorná dáma pekne vyzerala a milo sa správala, ste na omyle. Dvorné dámy museli toho vedieť oveľa viac. Od detstva sa učili ručným prácam a tvorili naozaj nádherne veci. Ale to ani zďaleka nebolo všetko, čo dokázali tie statočné a múdre ženy. Dvorné dámy poznali tajomstvo byliniek – ich liečivú silu a vďaka tomu boli schopné zachraňovať životy zraneným rytierom a chorým ľuďom.

Boli by sme radi, keby ste sa naučili niektorým zručnostiam dvorných dám a rytierov. Máme pre Vás pripravené skúšky, vďaka ktorým môžete získavať rôzne zručnosti. Za každú nadobudnutú zručnosť dostanete body.

Prajem Vám veľa trpezlivostí a úspechov

Váš rytier Richard

Áno, uhádli ste. Už počas čítania tohto listu nastal šum a deti sa rozrozprávali o tom, ktoré čo dokáže a čo by ešte chcelo dosiahnuť. Máme medzi sebou umelcov, športovcov, šachistov a pod.

Aby však neostalo len pri rečiach, rozdelili sme sa na dve skupiny, ktoré si postupne začali plniť svoje úlohy. Jedna sa vrhla na nacvičovanie vystúpenia pre starších ľudí v podobe príbehu O pšeničnom klase, druhá zas začala tvoriť, čo nedotvorila minulý týždeň – taktiež klásky pomocou šablóny, lepidla, škorice, kakaa a rasce. 

Potom sa skupinky vymenili. Musíme priznať, že nášmu tvoreniu sa nevyhla okrem krásnych prác ani koštovka. Veď kto by odolal takej kombinácií chutí, keď to má všetko na prstoch – treba dať aj do úst :-D

Na záver sme ešte zablahoželali našej oslávenkyni Evičke, ktorá sa pripravuje na oslavu svojich okrúhlych narodenín.

Dnes sme takto deťom načrtli, čo ich očakáva a pomaly, nenápadne s nimi na dosahovaní cieľa začíname pracovať. Aký bude ďalší pondelok?

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?